Ho ho ho!
O czyżby to był Mikołaj? Kręci się w okolicy. Podobno Elfy Św. Mikołaja uwijają się w przygotowaniach. Może w tym roku warto by wybrały coś matematycznego? Takie przyjemne z pożytecznym ;).
Stworzyłam więc ranking 10-ciu zabawek pod choinkę, które przy okazji uczą liczenia, figur geometrycznych, bądź działają na wyobraźnię przestrzenną.
Lista jest subiektywna - są to zabawki, w które po prostu lubimy się pobawić. Wszystkie one zostały wypróbowane przez nas osobiście, sprawdziły się w akcji i dobrze się przy nich bawimy. A matematyka wpada do głowy przy okazji.
10.
Wzory, kolory, memory
Alexander
Od 5 lat
Figury geometryczne i zapamiętywanie. Wykładamy jedną kartę i przez chwilę staramy się zapamiętać co na niej się znajduje, oraz w jakiej konfiguracji. Czy kwadrat był niebieski, czy żółty? A może leżał jednak po prawej stronie od kółka? Czy się udało? A może stworzyć ciąg figur na sznurku?
9.
Square
Jawo
Od 5 lat
Na każdym brzegu karty narysowany jest wzór - koła, prostokąta lub kwadratu. Łączenie kart w dowolnej konfiguracji (wylosuj kartę i dołóż do tych co są już na stole) to nie jest trudna sprawa. Ale np. ułożyć kwadrat składający się z 9 kwadratów... No trzeba trochę pomyśleć.
8.
Liczydło
Od 1 roku
Taka prosta zabawka, a niesie za sobą niesamowitą przygodę. Coś w niej takiego jest, że wraca do zabawy jak bumerang i wciąż zaskakuje, dając się odkryć na nowo.
7.
Puzzle z liczbami i kształtami
Elefun
Od 3 lat
Puzzle z liczbami, prócz ćwiczeń nad koncentracją i koordynacją rączek, uczą kolejności liczb i nazw kilku figur geometrycznych. Gdy już pociąg powstanie bawimy się w znajdowanie wagoników ("stań na wagoniku nr 8"). I ruszamy! ;)
6.
Nogi stonogi
Egmont
Od 4 lat
Emocjonująca gra w najdłuższą gąsienicę, czy też największą ilość stóp (które potem trzeba policzyć). Zaletami są miłe dla oka rysunki, staranność wykonania i kompaktowość gry.
5.
Pizza
Play Tive
Od 2 lat
Pizza? Co ma piernik do wiatraka, a pizza do matematyki? A to, że u nas w domu jada się jedną z sześciu części tej pizzy i potem zamawia się jeszcze jedną "jedną-szóstą". Aż jedna z dwóch części pizzy jest zjedzona. Mniam. Można wynaleźć też opcję z tortem, bądź podzielnymi owocami.
Cherche et compte (cokolwiek to znaczy ;)
Oxybul Eveil Et Jeux
Od 3 lat
Przeurocze kolorowe rysunki i lista zadań z rzeczami do wynalezienia na nich. Ile jest wiaderek a ile parasoli? Czy są jakieś łopatki? Idea prosta - a jednak lubimy sobie przysiąść, poszukać i policzyć, w szczególności, że gra jest tak ładnie wykonana.
3. Kolorowy kod
Smart games
Od 5 lat
Choć wskazane dla dzieciaków od 5-ciu lat, choć u nas te prostsze zadania wcześniej rozwiązywaliśmy. Gra polega na nałożeniu na siebie przeźroczystych płytek w taki sposób, by po ich ułożeniu powstał podany w książeczce wzór. Trudność gry wzrasta z zagadki na zagadkę. Oj lubimy się trochę pogłowić ;). Jak dla mnie to coś w stylu niektórych zadań z konkursu matematycznego Kangurek.
2. Colorama
Ravensburger
Od 3 lat
Dwie kostki - jedna z kolorami, druga z kształtem. Plastikowe formy - kwadratu, prostokątu, trapezu, koła. Czasem trzeba się mocno postarać by rzucić kostkami odpowiednią kombinację i móc położyć kształt ze swojego zbioru na planszę.
1
Inchimals
Fat Brain
Od 3 lat
To wesołe różnej długości zwierzaki. Żyrafa jest bardzo długa, dłuższa od misia i od biedronki razem wziętych.Czy gdyby żaba stanęła na pingwinie, to będzie taka jak słoń? A kto musi stanąć na króliku, by był długości tygrysa? Dziecko odkrywa różnice, zależności i przy okazji uczy się liczyć. Dobra wiadomość dla zainteresowanych - Amazon do maja ma darmową przesyłkę. ;)
Niedługo druga część propozycji prezentowych z matematyką w tle - tym razem dla starszych dzieciaków!
Bardzo fajne pomysły! Jesteśmy zwolenniczkami prezentów edukacyjnych. Na nasze dzieci w tym roku czekać będzie masa książek, gier i "zabawek" edukacyjnych. Wiemy, że tym dzieci będą się bawić długo i z zaangażowaniem. A co najważniejsze do tych "zabawek" będą stale wracać!
OdpowiedzUsuńZupełnie się zgadzam. Niektóre zabawki mają coś takiego w sobie, że przyciągają dzieciaki ... może to ich walory edukacyjne, a może zaangażowanie rodzica ;). No bo szopkinsami czy śmieciakami to już dzieciaki same się pobawią :).
UsuńJa jeszcze polecam Cyferki firmy Trefl. Właśnie mikołaj nam je przyniósł pod poduszkę i próbujemy się bawić.
OdpowiedzUsuńSuper! Dopisujemy do listy prezentów na Mikołaja!
UsuńŚwietny ranking! Oboje z mężem uwielbiamy matematykę i chcemy nią zarazić naszą córę:) A jeszcze bardziej uwielbiamy zabawki edukacyjne!
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa.
OdpowiedzUsuńA jeśli chodzi o matematykę, to najfajniejsze w niej jest to, że można się nią tak wdzięcznie bawić. Taka pizza i ułamki, tak jakoś samo wchodzi do głowy. Albo figury geometryczne - ile możliwości w koło - sześcienne pudełko, owalny kubek i stożkowa choinka. Ach :).
Mamy jeszcze na to trochę czasu, ale pomysł rewelacyjny!
OdpowiedzUsuńDziękuję :).
OdpowiedzUsuń