wtorek, 3 listopada 2015

5 gier, dzięki którym dziecko nauczy się tabliczki mnożenia. Za darmo!! #112 procent dorosłych mieszkańców Polski i już co trzeci Stanów Zjednoczonych uczy się za pomocą internetu.  Coraz więcej świadomych rodziców proponuje swoim pociechom gry, które w sposób przystępny i ciekawy rozwiną umiejętności matematyczne. Przyjemne z pożytecznym! 

A jest z czego wybierać. 

Oto 5 serwisów internetowych, które oferują gotowe programy do nauki tabliczki mnożenia. 

I to za darmo! 

1. Matzoo

Mnożenie i dzielenie
Cała strona kolorowa, przejrzysta i schludna. Sama gra - to rozwiązywanie działań w zakresie, który sami wybieramy. Po wybraniu klasy można wybrać zakres materiału, z którego chcemy ćwiczyć tabliczkę mnożenia. W klasie drugiej jest to:


W trzeciej dochodzi dzielenie i kilka innych opcji:
Po wybraniu odpowiedniego zakresu materiały zaczynamy działać. Gra, mimo że wydaje się mało rozrywkowa i banalnie prosta, ma kilka haczyków przyciągających uwagę dziecka. 


1. 
Przede wszystkim od razy widoczna jest ilość poprawnych i błędnych odpowiedzi, dzięki czemu dziecko widzi swoje postępy i może bić kolejne rekordy ilości poprawnych odpowiedzi. Prócz tego rodzic możne w prosty sposób sprawdzić, czy coś zostaje w głowie, a także - przy mniej chętnych dzieciach - ustalać jakieś limity. My zaczynaliśmy jakoś czas temu z  celem 30-tu poprawnych odpowiedzi w ciągu dnia, zazwyczaj i tak kończyło się na większej ilości. 2. 
Można dopasować poziom trudności do potrzeb i umiejętności dziecka. 3. 
O swoich sukcesach można pochwalić się w komentarzach! Te ostatnie sprawiają wiele pociechy wpisującym i czytającym. Jak się okazuje "Mały nie oznacza głupi!" :). 

Należy jeszcze wspomnieć o minusie - reklamach, bez obejrzenia których nie da się rozpocząć gry. Na szczęście są dostosowane do wieku odbiorców.
Dla  osób planujących zadomowić się tu na dłużej jest też opcja bez reklam - za 9 zł miesięcznie. 

2. Learnyoutables

Naucz się tabliczki mnożenia

Banalnie prosta i logiczna gra "połącz w pary". 
Sześć zadań z jednej strony i sześć odpowiedzi z drugiej. 
Gra polega na przeciągnięciu działania na wynik. Wynik zaskoczy, jeśli odpowiedz jest prawidłowa. Gdy coś nie pasuje - okienko spada z powrotem na swoje pierwotne miejsce.
Grę można w sposób intuicyjny dostosować do swoich potrzeb - można ćwiczyć z konkretną liczbą - np. 10, albo też z dowolnymi liczbami pokazującymi się losowo. 


U nas gra się sprawdza i chętnie do niej zasiadamy.

3. Dla dzieci

Tabliczka mnożenia

Dla dzieci to portal Wirtualnej Polski z grami dla dzieci. Prócz kolorowanek, puzzli, ubieranek i innych takich jest też jedna gra, której tematem przewodnim jest mnożenie.  

Na tablicy ukazuje się działanie i 4 możliwe odpowiedzi. Gra polega na przeciągnięciu myszką kwadracika z pasującą odpowiedzią. Dodatkowo u dołu strony odmierzany jest czas. Im więcej go minęło, tym mniej punktów otrzymuje się za dane zadanie. Można więc otrzymać 10, a można 1. 


Po 10-ciu sekundach, nawet jeśli się nie odpowie, na tablicy pokazuje się następne zadanie i tak dalej i tak dalej. 

Ze śmiesznych momentów gry jest mina pani nauczycielki, gdy wpisze się nieprawidłową odpowiedź. Bardzo wymowna. Na szczęście Pani nie złości się gdy czas minął. 


Minusem gry jest duża ilość rozpraszaczy: okienek z reklamami innych gier, strzałek z napisem "inna gra" itp gadżetów, które  krzyczą, by na nie nacisnąć. 

4. Gry - matematyczne

Memory tab - poćwicz pamięć i tabliczkę mnożenieBardzo pomysłowa gra, ładnie graficznie wykonana. Polega na znalezieniu pary przy jak najmniejszej liczbie kliknięć. Dokonanie tego nie jest jednak takie proste - trzeba najpierw wykonać działanie z mnożenia, które znajduje się na karcie i oczywiście je zapamiętać. 
Wymaga to nie lada skupienia i czasami nieźle trzeba się natrudzić. Warto odkrywać kolejne karty, gdyż skakanie z początku na koniec utrudnia zapamiętywanie. 

Tu karty były ułożone obok siebie:

Gra zaczyna się od zapowiedzi, że możemy wybrać sobie nauczyciela, który będzie egzaminował: 

Pani Marta - w szkole od niedawna, nie zadaje trudnych pytań. 
Pan Marian - naucza matematyki od 12-tu lat, wymagający. Pomija łatwiejsze pytania, więc trzeba się dobrze przygotować. 


No cóż - wolimy Panią Martę. I wcale nie idziemy na łatwiznę. 
Nawet u niej połączenie tabliczki mnożenia z zapamiętywaniem przestrzennym jest dobrą łamigłówką. Zresztą spróbujcie sami. 


5. Learningapps

Milionerzy

http://learningapps.org/view193840
Runda pierwsza - pytanie za 500 zł! 
Milionerzy to krótka i efektywna gra. Albo się wygra, albo przegra, czasu jest bez ograniczeń. Można zastanawiać się i myśleć. Nie ma tylko kół ratunkowych, bo mama wcale nie chce pomagać ;). W ostatnim pytaniu warto przygotować się na naprawdę trudne zadanie. W końcu to pytanie za milion. Można podejmować próby tak długo, aż wygra się milion! 
Na szczęście gdy się przegra można działać jeszcze raz. 
Gdy się wygra - też :). 

Mam nadzieję, że wśród przedstawionych gier znajdziecie tą, która przypadnie do gustu Wam i waszym pociechom. A może korzystacie z innych gier? Chętnie wypróbujemy. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz